Ciesielski / Fongaro / Mora

 

Ciesielski / Fongaro / Mora to zespół powstały w 2013 roku w Rotterdamie (NL). W jego skład wchodzą młodzi, aczkolwiek doświadczeni już muzycy:
Michał Jan Ciesielski – saksofon
Allessandro Fongaro – kontrabas
Luis Mora Matus – prekusja

Muzyka zespołu to wysoce energetyczna mieszanka kompozycji własnych, jak również standardów skomponowanych przez wielkich mistrzów gatunku. Główną osią zainteresowania muzyków są wciągający rytm oraz silna melodia.

Michał Ciesielski – Absolwent SM I i II st. w Gdańsku w klasie saksofonu klasycznego mgr Adama Wendta. W 2011 r. ukończył z wyróżnieniem studia l stopnia na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie saksofonu jazzowego mgr Macieja Sikały. W latach 2011-12 studiował w Codarts University for the Arts w Rotterdamie.
Inspiruje się różnymi stylami muzycznymi od muzyki klasycznej poprzez rock i reggae, aż po muzykę elektroniczną i d’n’b. W swojej grze zwraca szczególną uwagę na aspekty brzmieniowe, łącząc je z silną melodią, rytmiką oraz możliwie szczerą ekspresją.

Współpracował lub współpracuje z zespołami: Quantum Threeory, VDRSH! (NL), La Clave Caliente (NL), Fra Fra Sound (NL), Codarts Big Band (NL), Jan Konop Big Band oraz Big Band AM w Gdańsku (w tym m.in. Ewa Bem, Leszek Możdżer, Jarek Śmietana, Wojtek Karolak, Ewa Uryga, Grażyna Łobaszewska), White Tie Orchestra, Wojciech Staroniewicz A’Freak-an Project, Maciej Grzywacz, Cezary Paciorek, Gosia Szmuda – Jazz dla Dzieci, Ilona Damięcka, Artur Tuźnik, Rasmus Schmidt, Emil Brun Madsen, Artur Dyro Executive Summary, Tangueros Balticos, chórem Jana Łukaszewskiego (trasa koncertowa po Japonii w 2007 roku oraz nominacja płyty do nagrody Fryderyka 2009).

Uczestnik warsztatów i kursów mistrzowskich m.in. z Donem Bradenem, Eddie Danielsem, Seamusem Blake, Kurtem Rosenwinklem, Barrym Harrisem, Bradem Mehldau, Clarencem Pennem, Larrym Grenadierem, Adamem Makowiczem, Leszkiem Żądło, Pawłem Gusnarem.

 

Alessandro Fongaro – swą naukę gry na instrumencie rozpoczął w wieku 15 lat. Najpierw, przez 2 lata, poznawał tajniki gry na gitarze basowej w Szkole Muzycznej “Marzotto” w Valdagno (Vicenza) u Nico Crosara. Szybko jednak postanowił zmienić instrument na kontrabas, po tym, jak  został oczarowany przez brzmienie muzyki jazzowej. Przez dwa lata studiował pod Lorenzo Calgaro w Szkole Muzycznej “Thelonious” w Vicenzie.

W 2010 roku otrzymał stypendium, dzięki któremu mógł wziąć udział w Summer Jazz Workshop organizowanym przez Veneto Jazz, gdzie pobierał nauki od profesorów słynnej New School Of Jazz And Contemporary Music of New York, m.in. ze słynnym basistą Cameronem Brownem, który wpłynął znacznie na jego motywację do kontynuacji nauki.
W tym samym roku został finalistą w konkursie “Porsche Live. Giovani e Jazz”. Brał również udział w warsztatach z Alexem Sipiaginem.

W 2011 roku zdobył nagrodę dla Najlepszego Muzyka “Mitteleuropean Jazz Workshop” w Merano oraz stypendium na Siena Jazz 2012, gdzie pobierał nauki od takich muzykó jak: Drew Gress, Ben Street, Miguel Zenon, Jeremy Pelt, Paolino Dalla Porta czy Furio Di Castri. Dzięki temu samemu stypendium rok później miał okazję brać udział w warsztatach z: Omer Avital, Anders Jormin, Lionel Loueke, Greg Osby, Roberto Gatto, Stefano Battaglia, Paolino Dalla Porta czy Furio Di Castri.

Od 2010 roku był studentem Conservatory A. Pedrollo w Vicenzie (Włochy), a od 2013 r. w Codarts Rotterdam (Holandia), gdzie studiuje u Stefana Lievestro oraz Marius Beets.
Latem 2013 roku wziął udział w “La Spezia Jazz Competition”, gdzie zdobył pierwsze miejsce wraz z “Anna Bernard Trio” oraz nagrodę dla najlepszego solisty.

Obecnie mieszka w Rotterdamie (NL), gdzie studiuje oraz bierze udział w wielu różnych projektach muzycznych.

Luis Mora Matus – perkusista pochodzacy z Chile, rozpoczął grę na perkusji w wieku 15 lat, pobierając u jednego z najlepszych perkusistów w Chile – Andresa Silvy, jak również współpracował z wieloma zespołami muzyki popularnej i latynoskiej.

W wieku 18 lat przeprowadził się do Sao Paulo w Brazylii, gdzie studiował w konserwatorium Souza Lima/Berklee. W ciągu 4-ech lat pobytu w Brazylii nabrał ogromnego doświadczenia współpracując z przeróżnymi zespołami jazzowymi, popowymi, rockowymi czy zespołami muzyki brazylijskiej, w tym z Sizao Machado (Chet Baker, Djavan, Elis Regina), Michel Leme, Daniel D´ Alcantara, Vitor Alcantara, Lupa Santiago, Marcelo Coelho, oraz wieloma innymi.

Grał również w Szkole Samby Vai Vai, która jest jedną z najważniejszych szkół samby w Sao Paulo, wygrywając 3cią nagrodę podczas Karnawału w 2007 roku.

W 2009 roku przeprowadził się do Holandii, aby studiować na konserwatorium Codarts w Rotterdamie. Zdobywca I nagrody podczas Leidense Jazz Competition, I nagrody podczas Zomer Terras  I nagrody podczas Dordrecht Jazz Festival oraz II nagrody podczas Latin Fanatics. Uczestnik warsztatów z Jasonem Moranem, Larry Grenadierem, Kurt Rosenwinkelem, Davidem Liebmanem, Jamesem Farmem.